FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 Thompson M1928 A1 & M1 A1 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Skieleton




Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: K-ów NH

PostWysłany: Pon 22:57, 07 Sie 2006 Powrót do góry

Historia powstania tego pistoletu maszynowego to można powiedzieć -- przypadek. Mianowicie amerykański konstruktor John Taliafero Thompson chciał zbudować samopowtarzalny karabin. I właśnie przypadek sprawił, że zainteresował się rozwiązaniem konstrukcyjnym komandora marynarki wojennej Johna Blisha, który swój wynalazek opatentował w 1915 r. Owym rozwiązaniem konstrukcyjnym był mechanizm ryglowania broni z wykorzystaniem ukośnego rygla, poddanego działaniu zmiennych nacisków. Problem jednak tkwił w tym, że taki mechanizm przy zastosowaniu silnego naboju karabinowego zawodził. Sprawdzał się jednak przy pistoletowych nabojach kal. 0,45 cala (11,43 mm), jakie były stosowane w pistoletach Colt M1911. W ten sposób powstała pierwsza wersja pistoletu maszynowego Thompsona wz. 1921.

Thompson był bronią samoczynno-powtarzalną o nieruchomej lufie, mogącą strzelać ogniem pojedynczym i ciągłym. W wersji M1 zrezygnowano z patentu Blisha, stosując zamek swobodny. Miał ruchomą iglicę, napędzaną przez osobną dźwigienkę kurkową w momencie gdy czółko zamka stykało się ze ściankami komory nabojowej. W wersji M1 A1 zrezygnowano z tego, zamek wykonano w postaci jednolitego bloku o stałej iglicy, zwiększono jego masę, rączkę zamkową umieszczono z boku. Było to istotne uproszczenie w porównaniu z pierwowzorem, w ktorym zamek składał się z 3 ruchomym części. Zmiany konstrukcji zamka odbiły się na zewnętrznym wyglądzie broni, o ile w M1 rączka znajdowała się w górnej części komory, to w M1 A1 przeniesiono ją na bok. Thompson M1 i M1 A1 zasilany był magazynkami pudełkowymi, dwurzędowymi o pojemnościach 20 i 30 naboi.
W czasie wojny uproszczono konstrukcję likwidując m.in. przedni chwyt pistoletowy zastępując go prostopadłościenną, drewnianą nakładką oraz żebrowanie lufy. Uproszczono również celownik, miał on stałą nastawę -- dotychczasowy celownik miał aż 14 części.
Wszystkie wersje miały przełącznik ognia i bezpiecznik w postaci obrotowych dźwigienek umieszczonych nad chwytem pistoletowym na komorze urządzenia spustowego. Komora zamkowa w przekroju prostokątna zamknięta od dołu chwytem pistoletowym wsuwanym w wyfrezowane w ściankach komory prowadznice. Kolba odłączna, mocowana na dwie śruby.

Pistolety maszynowe Thompson M1 i M1A1 były stosowane oprócz US Army przez armie m.in. Wlk. Brytanii, Francji i Polski.

Image


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin